Ostatnie pożegnanie…

Odejście bliskiej osoby zawsze jest przeżyciem traumatycznym. Rodzina opłakuje zmarłego, wszyscy są przygnębieni i zszokowani. Gdy przeminie już pierwszy żal po stracie bliskiej osoby, trzeba się jednak zabrać za organizację pochówku i wszystkich związanych z tym procedur.
Zasiłek pogrzebowy
Bliscy zmarłej osoby mogą wystąpić o wypłatę zasiłku pogrzebowego. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, wysokość zasiłku ZUS na organizację pochówku wynosi 4 tys. zł. Biorąc pod uwagę olbrzymią inflację i związany z tym wzrost niemal wszystkich wydatków, nie jest to duża kwota. Niestety, usługi pogrzebowe zdrożały tak bardzo, że Polacy szukają tańszych rozwiązań. Pewnych elementów nie da się jednak pominąć w procesie organizowania pochówku.
Przygotowania do pochówku
W trudnym procesie przygotowania bliskiej osoby do pochówku, pomocny będzie dom pogrzebowy https://jakubisiak.pl. Odciąży nas on od najbardziej traumatycznych czynności dla najbliższych, w tym m.in. odpowiednie przygotowanie ciała do pochówku (umycie i ubranie ciała, uczesanie, ułożenie w trumnie). Firma pogrzebowa zapewni transport ciała na miejsce pochówku, załatwi formalności związane z pochówkiem – w tym pozyskanie zasiłku pogrzebowego, wykupienie miejsca na cmentarzu czy wyrobienie aktu zgonu. Choć usługi takich firm nie są tanie, warto skorzystać z ich pomocy. Ponieważ zawodowo zajmują się tematem organizacji pochówków, mają wprawę w załatwianiu formalności, procedur, dokumentacji, itp. Dzięki temu bliscy mogą się poświęcić przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby.
Pochówek
Sam proces pochówku również jest zinstytucjonalizowany jakubisiak.pl/trumny-urny/trumny/, dzięki czemu odpowiednie osoby i instytucje zadbają o wszystko. Jeśli bliska osoba będzie pochowana na cmentarzu należącym do miejscowej parafii, o odpowiednią oprawę zadba proboszcz parafii. Często pogrzebom towarzyszy trębacz lub orator.
Konsolacja
Częstym zwyczajem po zakończeniu pogrzebu jest organizacja konsolacji, czyli tzw. stypy. Jest to nic innego niż spotkanie najbliższej rodziny przy uroczystym posiłku. Dawniej konsolacja odbywała się w domu zmarłego, dziś coraz częściej organizowana jest w wynajętej sali, z wykupionym cateringiem. Z tego względu w dobrym tonie jest określenie się danej osoby, czy pojawi się na konsolacji.

krzyże na cmentarzu w Warszawie


Żałoba
Ostatnim etapem żegnania zmarłej osoby jest żałoba po niej. Przyjmuje się, że trwa ona rok od momentu odejścia bliskiej osoby. Dawniej praktykowano noszenie ciemnej odzieży na znak przeżywania żałoby po odejściu bliskiej osoby. Dziś odchodzi się od tego zwyczaju, jednak żal i ból po stracie ukochanej osoby pozostaje ten sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *